Всеки гражданин на Съюза на територията на трета страна, където държавата-членка, чийто гражданин е той, няма представителство, се ползва от закрилата на дипломатическите и консулските представителства на всяка държава-членка при същите условия, както и гражданите на тази държава.
По време на демократичните бунтове, обхванали Либия през пролетта на 2011 г., осем консулски служби на държави-членки на ЕС успяват с общи усилия да евакуират 5 000 граждани на Съюза. Само Унгария извозва от Триполи 29 румънци, 27 унгарци, 20 българи, 8 германци и 6 чеха или накратко 90 гражданина на ЕС.
Статистиката е впечатляваща, но още по-впечатляващи са данните, че само в 3 страни – Китай, Русия и САЩ – всички държави-членки на ЕС имат консулски представителства. Всъщност, последното няма значение. Всеки, повтарям всеки, гражданин на държава-членка на ЕС има право на защита в дипломатическите и консулските представителства на някоя от другите държави-членки съгласно правото на ЕС.
Кога имаш право на консулска защита?
- когато си гражданин на държава-членка на ЕС;
- когато се намираш в държава извън ЕС, в която твоята страна няма посолство/консулство.
Актуален списък на посолствата и консулствата на България в трети страни се намира на страницата на Министерството на външните работи.
Кога се нуждая от консулска помощ?
- изгубен или откраднат паспорт
- сериозен инцидент или болест
- жертва на престъпление
- арест или задържане
- помощ при извънредни обстоятелства / репартриране (природни бедствия, безредици, въоръжен конфликт или други извънредни обстоятелства)
- смърт в чужбина
Каква помощ могат да окажат консулските служби на другите държави-членки?
- При изгубен/откраднат паспорт: могат да ти издадат временен документ за пътуване, валиден само за едно пътуване до някоя от следните направления: държавата по произход; държавата, в която постоянно пребиваващ и в извънредни случаи друга държава;
- При сериозен инцидент или болест: могат чрез българското външно министерство да информират семейството или работодателя ти и при необходимост да поиска да бъдеш евакуиран по медицински причини; да те посети и даде съвети за подходящо медицинско лечение;
- При жертва на престъпление: освен да ти помогнат да получиш медицинска помощ или съвет, могат да ти помогнат да съобщиш за престъплението на властите и да подадеш заявление в застрахователна компания;
- При арест или задържане: могат да информират твоите роднини и да гарантират, че към вас се отнасят добре/не по-зле, отколкото със задържаните граждани на въпросната страна, както и не по-зле, отколкото изискват минималните международни стандарти. Ако тези стандарти не са спазени, посолството/консулството може да информира българското министерство на външните работи и съвместно с него да предприеме действия пред властите, които са ви задържали;
- При извънредни обстоятелства: могат да помогнат по няколко начина, а именно:
- да даде указания как да си помогнеш сам
- ако е необходимо да ви помогне да получиш пари от частни източници и по изключение да ти предостави средства авансово, ако можеш да представиш гаранция
- да те репатрира до най-близкото посолство/консулство на вашата страна, но само ако:
- няма други финансови средства и всички източници на помощ са изчерпани
- министерството на външните работи на България го е разрешило
- подпишеш документ, с който поемаш задължение да върнеш похарчените средства
- да издаде временен документ за пътуване на ЕС, за да се прибереш у дома
- да даде минимални средства в брой за храна/неотложни разходи преди и по време на пътуването (които също трябва да върнете)
- по изключение да плати свръхбагажа ти вместо теб, но само при изрично съгласие от страна на българското правителство.
- При смърт: могат да уведомят незабавно българското външно министерство, което отговаря за поддържане на контакт с роднините и да помогне за погребването, кремацията или репатрирането на тялото.
Накратко, преди да тръгнеш на път в държава извън Европейския съюз провери на Портала за консулска закрила за граждани на ЕС кои държави-членки имат представителства там, за да знаеш към кого да се обърнеш.
Th!nk Europe